Problemy Klimatologii Polarnej |
|
|
Tytuł skrócony: Probl.Klim.Polar. Redakcja |
Rocznik 'Problemy Klimatologii Polarnej' publikuje artykuły, komunikaty i notatki naukowe dotyczące warunków klimatycznych i meteorologicznych obszarów polarnych, współoddziaływania oceanu i atmosfery w Arktyce i Antarktyce oraz zagadnień na styku klimatologii, hydrologii i glacjologii rejonów polarnych. Językiem publikacji jest głównie język polski (ze streszczeniami w języku angielskim). Sporadycznie publikowane są prace w języku angielskim lub rosyjskim. Rocznik jest skierowany głównie do polskiego środowiska badaczy polarnych oraz innych osób naukowo zainteresowanych wynikami badań polarnych, nie będących specjalistami z zakresu Nauk o Ziemi (nauk biologicznych, nauk technicznych).
Dystrybucja obejmuje egzemplarze obowiązkowe, biblioteki ośrodków akademickich w Polsce, które prowadzą badania i dydaktykę o zbliżonym zakresie merytorycznym oraz kilka biobliotek zagranicznych (CRREL USA, Norwegian Polar Institute, Svalbard University, AWI Bremerhaven, AARII St. Petersburg, Masaryk University Brno).
Rocznik jest indeksowany przez:
Cold Regions Bibliography (Bibliography on Cold Regions Science and Technology, Antarctic Bibliography, U.S. Army Cold Regions Research and Engineering Laboratory - CRREL), GeoRef, JournalSeek i BazTech, Index Copernicus International.
Wskaźniki oceny czasopisma:
MNiSW, lista B: 2015 - 4 pkt, 2013 - 3 pkt, 2012 - 4 pkt, 2010 - 6 pkt, Index Copernicus International: ICV 2015 - 49,52
Rys historyczny
Pomysł stworzenia czasopisma narodził się na spotkaniu w Toruniu w 1991 roku grona osób prowadzących badania z zakresu meteorologii i klimatologii w rejonach polarnych oraz glacjologii. W zamierzeniu miało ono być wydawane przez powstałą wtedy Komisję Meteorologii i Klimatologii Polarnej Komitetu Badań Polarnych PAN oraz przemiennie przez UMK w Toruniu i Akademię Morską w Gdyni (ówcześnie Wyższą Szkołę Morską). Pierwszy tom, prezentujący wyniki prowadzonych w 1991 roku dyskusji, niestety nie ukazał się drukiem. Redaktorem drugiego tomu, który wydany został w Wyższej Szkole Morskiej w Gdyni w 1992 roku, był prof. dr hab. Andrzej A. Marsz. Początkowo w skład Redakcji weszli profesorowie Gabriel Wójcik i Andrzej A. Marsz oraz doktorzy Kazimierz Marciniak (Toruń) i Anna Styszyńska (Gdynia). UMK w Toruniu był wydawcą tomu 3, 5, 8 i 10. Od 2001 roku wyłącznym wydawcą rocznika zostały Katedra Meteorologii i Oceanografii Nautycznej Akademii Morskiej w Gdyni oraz Komisja Meteorologii i Klimatologii Polarnej Komitetu Badań Polarnych PAN.
Z dniem 1 marca 2015 roku, na wniosek Dziekana Wydziału Nawigacyjnego AM w Gdyni Katedra Meteorologii i Oceanografii Nautycznej została zlikwidowana, w związku z czym wydawcą rocznika Problemy Klimatologii Polarnej od 2015 roku stało się Stowarzyszenie Klimatologów Polskich. Pociągnęło to za sobą zmianę składu Redakcji. Zmiany prawne wymuszone przez nową Ustawę o Polskiej Akademii Nauk, spowodowały już wcześniej likwidację Komisji Meteorologii i Klimatologii Polarnej Komitetu Badań Polarnych PAN, tym nie mniej poprzez członkostwo Redaktora Naczelnego, rocznik jest nieformalnie nadal powiązany z Komitetem Badań Polarnych PAN.
Prace badawcze w rejonach polarnych prowadzone są od wielu lat, choć ze zmiennym natężeniem, przez szerokie grono pracowników kilku ośrodków naukowych w Polsce: Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytetu Śląskiego, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Gdańskiego, Zakładu Biologii Antarktyki PAN, Instytutu Geofizyki PAN, Instytutu Oceanologii PAN, Akademii Morskiej w Gdyni, IMGW. Badania te mają często charakter interdyscyplinarny. Niektóre z tych prac prowadzone były we współpracy z ośrodkami zagranicznymi. Znalazło to potwierdzenie w treści kolejnych roczników, w których ukazywały się między innymi prace autorów hiszpańskich, czeskich, rosyjskich i ukraińskich.